9.11.14

70's vintage

I have the impression that the autumn has already said goodbye to Sweden. Now there are blue-grey days and people with red noses and cheeks. The day seems to speak trough the window, "you'd better stay at home."
This photo shoot was made a month ago. It was a beautiful sunny and warm October day. During this period I played with different outfits inspired by the 70's.
I wear my black boots and finally I found use of my mother's old skirt which I found one day in the bottom of a wardrobe - beautiful and unspoiled. Maybe she had worn it when walking with me as a child?
Midi skirts with high-waist, emphasizing the waistline, are no longer produced. However, they can still be found in vintage stores and old wardrobes.
My 70's style also features jeans and a wide brim hat. Blue denim works well with the same colored midi skirt. The Autumn is the best time to play with the 70's. And I like to have fun with different styles.


Mam wrażenie, że jesień pożegnała się już ze Szwecją. Nastał błękitno-szary dzień z czerwonym nos i policzkami. Dzień, który mówi zza okna "lepiej zostań w domu".
Sesję zdjęciową, którą publikuję ukazała się miesiąc temu. To był piękny październik - słoneczny i ciepły. Bawiłam się różnymi wariantami looków lat 70tych.
Uznałam, że nowe kozaki do kolan mogę wreszcie wykorzystać z mojej mamy spódniczką. Piękna, niezniszczona, znaleziona pewnego dnia w starej szafie. Może miała ją ubraną pewnej jesieni kiedy spacerowała ze mną w parku?
Takich spódniczek midi z wysokim stanem, podkreślającym talię już nie ma. Takiej odzieży już się nie produkuje. Nie ma już tego "stylu" lat X. Te prawdziwe można znaleźć w sklepach vintage oraz np. na dnie szafy mamy.
Lata 70te to również dżins i kapelusz z szerokim rondem. Do niebieskiego dżinsu dobrze współgrają z nim spódnica midi w tym samym kolorze i kozaki. Jesień to najlepsza pora na zabawę w stylu lat 70tych. A ja lubię zabawę stylami.