17.8.14

'90s minimalism

The weather has turned gray, cold and melancholic. Autumn is looming. It is difficult to come to terms with the passing of the year, hanging in the summer dresses and no longer soaking up the sun near the water.
But standing between seasons does not mean giving up the sun yet nor the  melancholy of autumn. And that has its charm.
I feel best in a set of black and white. Simple, pared-down minimalism of the 90's.
I combined a white male T-shirt with classic cut of pants from the 90's,  emphasizing the waist. Under the blouse I wore a corset instead of the classic bra. I found the shoes in a second hand shop. They are vintage with a male style. The only accent color is my red lipstick.
I am glad that designers still appreciates the  minimalism of the 90s. Black and white color palette is evident in projects by Calvin Klein, Alexander Wang, Carven and many others. It is also the colors of the Scandinavian streets.


Pogoda zrobiła się szara, chłodna i melancholijna. Dużymi krokami zbliża się jesień. Trudno pogodzić się z utratą lata, podobnie jak z letnimi sukienkami czy wygrzewaniu się na słońcu w pobliżu wody.
Ale trwanie między sezonami nie oznacza wyzbycia się słonecznego lata i melancholijnej jesieni. I to właśnie jest jej urok.

Najlepiej czuję się w zestawie czerni i białego. Prosty, oszczędny minimalizm lat 90-tych. 
Połączyłam męski, biały T-shirt z klasycznym krojem spodni z lat 90-tych, czyli z wyższym stanem podkreślającym talię. Pod bluzkę założyłam gorset zamiast klasycznego stanika. Buty, które mam na sobie znalazłam kiedyś w sklepie. Są vintage w męskim stylu. Jedyny akcent koloru to czerwona szminka.
Cieszę się, że ten minimalizm z lat 90-tych docenili projektanci. Czarno-biała paleta kolorów jest widoczna w projektach Calvina Kleina, Alexandra Wang, Carven i wielu innych. To także kolory skandynawskiej ulicy.